به وب سایت شرکت دارو سازی تهران شیمی خوش آمدید.
Wave Wave Wave

بتا کلسیدرم ®

نام برند

کلسی پوتریول + بتامتازون

نام ژنریک

پماد موضعی (کلسی پوتریول ۰/۰۰۵ + بتامتازون ۰/۰۵ درصد)

شکل و دوز دارو

کنترل پسوریازیس در بزرگسالان و نوجوانان

کاربرد درمانی

راهنمای علمی دارو

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری کنید.
راهنمایی های عمومی
قبل از مصرف این دارو، در موارد زیر با پزشک یا داروساز مشورت کنید: - در صورت داشتن سابقه حساسیت به کلسیپوتریول، بتامتازون و مواد محافظ. - در صورت ابتلا به اختلالات کلیوی و یا کبدی و پسوریازیس - در صورت بارداری، تصمیم به باردار شدن و شیردهی - در صورت مصرف هر نوع دارو شامل داروهای نسخه ای و غیر نسخه ای، ویتامین ها، مکمل ها و داروهای گیاهی به خصوص داروهای خوراکی و موضعی حاوی کورتیکواسترویید ، کلسی پوتریول، کلسیم و ویتامین د. - در صورت انجام پرتودرمانی برای درمان پسوریازیس - در صورت داشتن اختلال در متابولیسم و سطح كلسيم خون و ویتامین د.
مصرف در بارداری و شیردهی
- کلسی پوتریول احتمالا از جفت عبور می کند و مطالعات کافی و کنترل شده ای در مورد مصرف این دارو در دوران بارداری، انجام نشده است. - ترشح دارو در شیر مشخص نیست. مصرف این دارو در دوران شیردهی باید با تجویز پزشک متخصص باشد. در صورت دستور مصرف پزشک در دوران شیردهی از مصرف این فراورده بر روی ناحیه سینه خودداری فرمایید.

هشدارها

– این دارو فقط جهت استعمال خارجی می باشد و از استفاده آن در چشم، دهان، واژن و سطوح مخاطی خودداری نمایید.
– از مصرف این دارو در نواحی چین دار پوست نظیر زیر بغل، زیر سینه، کشاله ران خودداری نموده و یا در صورت دستور پزشک نسبت به سایر نواحی به میزان کمتری استعمال نمایید.
– از تماس دارو با صورت و قسمت های سالم پوست خودداری فرمایید. در صورتی که پماد به طور اتفاقی با این نواحی تماس پیدا کرد، به سرعت آن را با آب بشویید. .
– از مصرف این دارو بر روی پوست مبتلا به عفونت ویروسی ( تبخال، آبله مرغان و.. )، عفونت قارچی (قارچ لای انگشتان و.)، عفونت های باکتریایی، انگلی، توبرکلوز، پوست زخم شده و یا دارای خراش، دارای آکنه و قسمت های نازک شده خودداری نمایید.
– در صورت ابتلا به عفونت های پوستی در حین درمان، پزشک خود را مطلع نمایید. .
– از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر آفتاب در دوره درمان خودداری نموده و در صورت نیاز موضع مورد درمان را با لباس بپوشانید و یا از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
– از قرار گرفتن در مقابل نورهای مصنوعی نظیر سولار در دوره درمان خودداری نمایید.
-در دوران مصرف پوست خود را به خصوص پس از استحمام مرطوب نگه دارید. در صورت استفاده از مرطوب کننده اجازه دهید کاملا جذب شده سپس دارو را استعمال نمایید.
– در صورتی که پماد کلسی پوتریول به صورت ترکیبی با پرتودرمانی با UVB مصرف می شود، پماد را بعد از پرتودرمانی مورد استفاده قرار دهید.
– در دوره درمان با این فرآورده، سطح كلسيم خون و ادرار و کارکرد غده آدرنال می بایست دائما توسط پزشک کنترل شود.
– در صورتی که طی ۴ هفته از شروع درمان، روند بهبودی در علائم مشاهده نشد یا ضایعات تشدید شد، پزشک خود را مطلع نمایید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر یک از آنها با پزشک خود مشورت کنید.
عوارضی که در صورت بروز باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:
تورم صورت، دستها، پاها، لب و گلو و سخت شدن تنفس، خستگی، افسردگی، استرس، کاتاراکت (دیدی شبیه به دیدن اجسام در ابر و مه، کاهش دید در شب، حساسیت به نور)، افزایش فشار چشم (درد چشم، قرمزی چشم، کاهش دید)، عفونت، نوسان در میزان گلوکز خون در افراد مبتلا به دیابت، تغییر در رویش مو، نازک شدن پوست، تغیر رنگ پوست، دفع ادرار و تشنگی بیش از حد معمول، احساس خشکی و یا طعم فلزی در دهان، یبوست، ضعف و درد در ماهیچه ها و استخوان ها، گیجی و کما.
عوارضی که در حین مصرف دارو بدن با آنها تطابق پیدا می کند ولی در صورت تداوم و یا تشدید نیاز به توجه پزشکی دارند:
خارش، پوسته ریزی، حساس شدن پوست، درماتیت

نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

دوز فراموش شده

در صورتی که یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از مصرف آن، خودداری کرده مطابق قبل مصرف کنید و مقدار دارو را دو برابر نکنید.

نحوه صحیح مصرف دارو

دست های خود را بشویید و خشک کنید. مقدار کافی از پماد را بر روی موضع قرار دهید (به طوری که موضع را بپوشاند و به خوبی و آرامی بمالید تا جایی که حداکثر کرم محو شود. موضع مورد نظر، باید تمیز و خشک باشد. دست های خود را بعد از استفاده از پماد، بشویید.
موضع تحت درمان را با لباس نپوشانید و یا با باند نبندید.
برای حصول نتیجه بهتر بلافاصله پس از استفاده استحمام نکنید.

مقدار صحیح مصرف دارو

یک بار در روز به مدت چهار هفته که بنا به شرایط بیمار و دستور پزشک می تواند تکرار شود. بهترین زمان مصرف بعد از ظهر است.

قبل از مصرف این دارو در صورت داشتن سابقه حساسیت، هر نوع بیماری و مصرف هر نوع دارو با پزشک مشورت کنید.
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping