به وب سایت شرکت دارو سازی تهران شیمی خوش آمدید.
Wave Wave Wave

لینووکس ®

نام برند

لینزولید

نام ژنریک

قرص ۶۰۰ میلی گرم

شکل و دوز دارو

آنتی بیوتیک

کاربرد درمانی

راهنمای علمی دارو

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری کنید.
راهنمایی های عمومی
قبل از مصرف این دارو، در موارد زیر با پزشک مشورت کنید: • درصورت داشتن حساسيت به اين دارو، مواد ديگر مانند غذاها، مواد محافظ و رنگها. • در صورت شيردهي، بارداري و يا تصميم به باردار شدن. • در صورت ابتلاء به هر نوع بیماری به ویژه بیماری های: دیابت، صرع، فشار خون بالای کنترل نشده، هایپرتیروئیدیسم • در صورت مصرف هر نوع دارو
مصرف در بارداری و شیردهی
• مصرف اين دارو در دوران بارداري در صورتي كه فوائد تجويز دارو بيشتر از خطرات احتمالي آن باشد و تنها با تجویز پزشک متخصص امکان پذیر می باشد. • مصرف این دارو در دوران شیر دهی با توجه به ترشح دارو در شیر، فقط تحت نظر پزشک متخصص امکان پذیر می باشد.

هشدارها

• این دارو می تواند سبب سرکوب مغز استخوان شود، بنابراین در افرادی که سابقه سرکوب مغز استخوان داشته اند و یا داروهای سرکوب کننده مغز استخوان استفاده می کنند لازم است با احتیاط مصرف شود.
• این دارو در افرادی که فشار خون بالای کنترل نشده، فئوکروموسایتوما، سندرم کارسینوئید و هایپرتیروئیدیسم درمان نشده دارند لازم است با احتیاط مصرف شود.
• این دارو می تواند سبب بروز افت قند خون شود، بنابراین در افراد دیابتی باید با احتیاط مصرف شود و میزان قند خون فرد به طور مرتب اندازه گیری شود.
• مصرف این دارو به دلیل احتمال بروز صرع در افرادی که سابقه ابتلا به صرع را داشته باشند باید با احتیاط صورت گیرد.
• نوروپاتی محیطی و نوروپاتی چشم (همراه با کاهش دید) از عوارض این دارو است، به ویژه در دوره های مصرف بیشتر از ۲۸ روز، بنابراین هر تغییری در بینایی بیمار نیازمند بررسی فوری چشم و احتمالا قطع مصرف دارو می باشد.
• مصرف این دارو سبب بروز لاکتیک اسیدوز می شود و می تواند دوره های تکرار شونده تهوع و استفراغ را در برخی بیماران ایجاد کند که در این صورت نیاز به اقدام درمانی فوری می باشد.
• دارو را كاملاً مطابق دستور پزشك مصرف نماييد.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر یک از آنها با پزشک خود مشورت کنید.
عوارضی که در صورت بروز باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:
شوک آنافیلاکسی(کهیر، اختلال در تنفس، ورم صورت لب ها و زبان)، آنژیو ادم، بروز تاول بر روی پوست، اسهال وابسته به کلستریدیوم دیفیسیل (اسهال آبکی،خونی و بدبو)، تشنج، افزایش فشار خون، افت قند خون، لاکتیک اسیدوز، نوروپاتی چشم، نوروپاتی محیطی، درد و گرفتگی عضلات، صرع، سندرم سروتونین (در صورت استفاده همزمان این دارو با داروهای سروتونرژیک)، سندرم استیون جانسون، کاهش قدرت بینایی
عوارضی که در حین مصرف دارو بدن با آنها تطابق پیدا می کند ولی در صورت تداوم و یا تشدید نیاز به توجه پزشکی دارند:
سرگیجه، سر درد، بی خوابی، راش پوستی، درد شکمی، تهوع، استفراغ، یبوست، اسهال، افزایش سطح سرمی ALT و AST و بیلی روبین و آلکالین فسفاتاز، کاندیدیاز واژینال، عفونت های قارچی، کاهش هموگلوبین، افزایش سطح سرمی کراتینین، تب

نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

دوز فراموش شده

در صورت فراموش كردن يك نوبت دارو به محض به يادآوردن بلافاصله آن را مصرف كنيد ولي اگر تقريباً زمان نوبت بعدي فرا رسيده بود از مصرف آن صرف نظر كرده مطابق قبل دارو را مصرف كنيد و از دو برابر كردن مقدار مصرفي دارو پرهيز نماييد.

نحوه صحیح مصرف دارو

اين دارو را مي توانيد همراه يا بدون غذا مصرف نماييد.

مقدار صحیح مصرف دارو

پنومونی اکتسابی از جامعه و پنومونی اکتسابی از بیمارستان:
کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان: ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز
عفونت های پیچیده و غیر پیچیده پوست و ساختار پوست:
کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان: ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۰ تا ۱۴ روز
(در زخم پای دیابتی، اولین دوره درمان با توجه به شدت عفونت و میزان پاسخ به درمان می تواند تا ۴ هفته ادامه داشته باشد)
عفونت های وابسته به باکتری انتروکوک مقاوم به ونکومایسین:
کودکان بالای ۱۲ سال و بزرگسالان: ۶۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت به مدت ۱۴ تا ۲۸ روز

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.
بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند. مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند. بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping