به وب سایت شرکت دارو سازی تهران شیمی خوش آمدید.
Wave Wave Wave

متروماکس ®

نام برند

مترونیدازول

نام ژنریک

قرص ۵۰۰ میلی گرم

شکل و دوز دارو

آنتی بیوتیک

کاربرد درمانی

راهنمای علمی دارو

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری کنید.
راهنمایی های عمومی
قبل از مصرف این دارو، در موارد زیر با پزشک مشورت کنید: • درصورت داشتن حساسیت به این دارو، مواد دیگر مانند غذاها، مواد محافظ و رنگها. • در صورت شیردهی، بارداری و یا تصمیم به باردار شدن. • در صورت ابتلاء به هر گونه بیماری به خصوص اختلالات کبدی، اختلالات کلیوی و سابقه تشنج • در صورت مصرف هر نوع دارو.
مصرف در بارداری و شیردهی
• مصرف این دارو در دوران بارداری در صورتی كه فوائد تجویز دارو بیشتر از خطرات احتمالی آن باشد و تنها با تجویز پزشک متخصص امکان پذیر می باشد. • مصرف این دارو در دوران شیردهی با توجه به ترشح دارو در شیر، فقط تحت نظر پزشک متخصص امکان پذیر می باشد.

هشدارها

• مصرف همزمان متروماکس® و نوشیدنی های الکلی منجر به بروز گرفتگی عضلات شکمی، تهوع، استفراغ، سر درد، و گر گرفتگی می شود. لذا از مصرف همزمان متروماکس® و فرآورده های حاوی الکل و یا پروپیلن گلایکول خودداری نمایید.
• در صورت استفاده طولانی مدت از متروماکس® لازم است سلول های خونی در ابتدای درمان، در طول درمان و همچنین در پایان دوره درمان به طور مرتب اندازه گیری شوند.
• در مصرف طولانی مدت و مصرف دوز های بالای متروماکس® بروز مننژیت آسپتیک، انسفالوپاتی، تشنج، نوروپاتی محیطی و نوروپاتی چشمی گزارش شده است، بنابراین لازم است در طول درمان بیماران (به خصوص بیماران با سابقه تشنج) به طور مرتب مورد ارزیابی قرار گرفته و در صورت بروز علائم مصرف دارو متوقف گردد.
• این دارو ممکن است سبب سرگیجه شود لذا ضمن درمان از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری نمائید.
• دارو را در فواصل زمانی معین میل کرده و دوره درمان را کامل کنید.
• دارو را کاملا مطابق با دستور پزشک مصرف نمایید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر یک از آنها با پزشک خود مشورت کنید.
عوارضی که در صورت بروز باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:
نوروپاتی محیطی (به صورت احساس گز گز، بی حسی، درد و یا ضعف در دست ها و پاها که معمولا در دوز های بالا و مصرف طولانی مدت دیده می شود)، تشنج (در دوز های بالا دیده می شود)، واکنش های حساسیتی، راش، کهیر، قرمزی و خارش، انسفالوپاتی،گلو درد و تب، خونریزی های غیر طبیعی، وجود خون در ادرار و مدفوع، درد شدید شکمی
عوارضی که در حین مصرف دارو بدن با آنها تطابق پیدا می کند ولی در صورت تداوم و یا تشدید نیاز به توجه پزشکی دارند:
سر درد، سرگیجه، کاهش اشتها، اسهال، درد معده، تهوع، استفراغ، تغییر در حس چشایی، احساس طعم فلزی در دهان، خشکی دهان، ادرار تیره رنگ

نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

دوز فراموش شده

در صورت فراموش كردن یك نوبت دارو به محض به یادآوردن بلافاصله آن را مصرف كنید ولی اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از مصرف آن صرف نظر كرده مطابق قبل دارو را مصرف كنید و از دو برابر كردن مقدار مصرفی دارو پرهیز نمایید.

نحوه صحیح مصرف دارو

• دارو را در فواصل زمانی معین میل کرده و دوره درمان را کامل کنید.
• هر وعده دارو را همراه یا بعد غذا میل نمائید.

مقدار مصرف دارو

درمان آمیبیازیس:
آمیبیازیس حاد روده ای: ۷۵۰ میلی گرم سه بار در روز به مدت ۵ تا ۱۰ روز
آبسه کبدی آمیبی: ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی گرم سه بار در روز به مدت ۵ تا ۱۰ روز
درمان عفونت های بی هوازی:
دوز معمول: ۵۰۰ میلی گرم هر ۶ ساعت به مدت ۷ تا ۱۰ روز، عفونت های: استخوان، مفاصل و مجاری تنفسی تحتانی ممکن است به دوره درمان طولانی تری نیاز داشته باشند.
حداکثر دوز: ۴ گرم در روز
درمان تریکومونیازیس:
دوز معمول:
درمان یک روزه: ۲ گرم به صورت تک دوز و یا ۱ گرم هر ۱۲ ساعت
درمان ۷ روز: ۲۵۰ میلی گرم سه بار در روز به مدت ۷ روز

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.
بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند. مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند. بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping