به وب سایت شرکت دارو سازی تهران شیمی خوش آمدید.
Wave Wave Wave

متروماکس ®

نام برند

مترونیدازول

نام ژنریک

ژل واژینال ۰/۷۵ %

شکل و دوز دارو

آنتی بیوتیک

کاربرد درمانی

راهنمای علمی دارو

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری کنید.
راهنمایی های عمومی
قبل از مصرف این دارو در موارد زیر با پزشک مشورت کنید: - در صورت وجود هر گونه حساسیت به مترونیدازول و نیز مواد محافظ ، غذاها و رنگها - در صورت مصرف این دارو همراه با سایر داروهای واژینال با نسخه یا بدون نسخه - در صورت مصرف الکل و یا داروهای ضد انعقاد مثل کومارین، سایمتیدین، لیتیم، فنی توئین و دی سولفیرام - در صورت ابتلا به بیماریهایی نظیر بیماریهای کبدی، بیماریهای سیستم اعصاب مرکزی نظیر صرع، کاهش تعداد گلبولهای سفید خون یا سابقه ابتلا به آن
مصرف در بارداری و شیردهی
قبل از استفاده از این دارو در صورت بارداری یا تصمیم به باردار شدن به پزشک خود اطلاع دهید. این دارو در شیر ترشح می شود و به سبب بروز عوارض جانبی در کودکان، در هنگام شیر دهی مصرف آن توصیه نمی گردد. به علاوه مترونیدازول ممکن است طعم شیر را تغییر دهد. در صورت تجویز این دارو توسط پزشک توصیه می شود در طول مدت درمان شیر مادر دوشیده شده، دور ریخته شود و دو روز بعد از قطع مصرف دارو شیردهی به کودک ادامه پیدا کند.

هشدارها

– در صورتیکه علائم بیماری پس از چند روز درمان بهبود نیافت یا شدت یافت با پزشک خود مشورت کنید.
– مصرف همزمان الكل يا فرآورده های حاوی الکل (مثل الگزیرها یا شربتهای سرفه ) می تواند سبب دردهای شکمی، تهوع، استفراغ، سردرد و گرگرفتگی شود، لذا از مصرف ترکیبات حاوی الکل تا یک روز بعد از قطع مصرف مترونیدازول خودداری کنید.
– این دارو در بعضی افراد ممکن است سبب گیجی یا احساس سبکی درسرشود بنابراین از رانندگی و کار با وسایلی که نیاز به هوشیاری کامل دارند خودداری شود .
– در طی دوره درمان جهت رفع کامل عفونت و جلوگیری از آلودگی مجدد موازین بهداشت شخصی را رعایت کنید بدین منظور از لباس زیر نخی و عاری از مواد صناعی و تمیز استفاده کنید و دستها را قبل و بعد از مصرف دارو بشویید.
– برای جلوگیری از کثیف شدن لباس در طول درمان از نوار بهداشتی یا دستمال کاغذی استفاده کنید از مصرف تامپون ها خودداری کنید.
– برای جلوگیری از آلودگی همسر در طول درمان از مقاربت اجتناب ورزید. بعد از اتمام دوره درمان برای اطمینان از بهبود کامل هنگام مقاربت از کاندوم استفاده نمائید، همچنین همسر نیز ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.
– برای رفع کامل عفونت ، می بایست دوره درمان را کامل کنید حتی اگر علائم بیماری رو به بهبود است، در صورت قطع دارو پیش از موعد مقرر، عوارض بیماری برگشت خواهد نمود.
– سعی کنید مصرف دارو را فراموش نکنید و حتی در صورت شروع قاعدگی نیز مصرف دارو را قطع ننمائید.
– مصرف دارو را تا کامل شدن دوره درمان ادامه دهید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر یک از آنها با پزشک خود مشورت کنید.
عوارضی که در صورت بروز باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:
خارش در واژن ، درد در هنگام نزدیکی، ترشحات غلیظ و سفید بی بویابا بوی ملایم، انقباضات یا دردهای شکمی، سوزش یا تحریک اندام تناسلی همسر، سوزش و تکرر ادرار، سوزش یا قرمزی در ناحیه واژن
عوارضی که در حین مصرف دارو بدن با آنها تطابق پیدا می کند ولی در صورت تداوم و یا تشدید نیاز به توجه پزشکی دارند:
اسهال، گیجی یا منگی، خشکی دهان، سردرد، زبری زبان، کاهش اشتها، احساس طعم فلزی در دهان، تهوع و استفراغ. - مترونیدازول ممکن است باعث تیرگی ادرار شود که در این صورت با قطع کردن مصرف دارو برطرف می شود. بعد از قطع مصرف دارو بدن نیاز به زمان دارد تا تنظیم شود که طول این زمان بستگی به مقدار داروی مصرفی و مدت زمانی که دارو مصرف شده دارد. در طول این مدت در صورت مشاهده عوارض زیر با پزشک مشورت کنید : احساس هر گونه خارش یا سوزش در ناحیه تناسلی یا واژن، درد هنگام مقاربت ، ترشحات سفید رنگ واژن که قبل از درمان وجود نداشته (بدون بو یا با بوی ملایم ).

نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

دوز فراموش شده

در صورتیکه یک نوبت مصرف دارو را فراموش کردید به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید ولی اگر تقریبا” زمان نویت بعدی فرارسیده بود از مصرف آن خودداری کرده مطابق قبل مصرف کنید و دارو را نیز دوبرابر نکنید.

مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو توسط پزشک تعیین می شود ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:
بزرگسالان: یک اپلیکاتور پر، یک یا دو بار در روز به مدت ۵ روز متوالی.
اطفال: ایمنی و کارایی این دارو در اطفال به ثبت نرسیده است.
ابتدا اپلیکاتور را با پیچاندن بر روی لوله ژل قرار داده با یک دست اپلیکاتور را نگهداشته و با دست دیگر لوله ژل را فشار داده تا لوله اپلیکاتور از ژل پر شود و میله آن تا انتها به عقب برگردد سپس اپلیکاتور پر از ژل را داخل واژن تا آنجا که ممکن است عمیق تر فرو ببرید (بهتر است به پشت بخوابید) بعد میله را تا انتها فشار دهید تا ژل داخل واژن تخلیه شود و سپس اپلیکاتور را بیرون آورید در صورتیکه دارو را روزی یکبار استفاده می کنید پس از هر بار استفاده اپلیکاتور را دور بیندازید و در صورتیکه روزی دوبار دارو استفاده می کنید پس از بار اول اپلیکاتور را بطور کامل با آب ولرم و صابون شسته و خشک کنید و پس از استفاده دوم دور بیندازید.
قبل از استفاده دارو دستها را به طور کامل بشوئید. در صورت تماس دارو با چشم، چشمها را با مقدار زیادی آب و با دقت کامل بشوئید.

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.
بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند. مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند. بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping