به وب سایت شرکت دارو سازی تهران شیمی خوش آمدید.
Wave Wave Wave

ژانووکس ®

نام برند

سیتاگلیپتین

نام ژنریک

قرص ۵۰ میلی گرم

شکل و دوز دارو

کنترل کننده قند خون در مبتلایان به دیابت نوع دو

کاربرد درمانی

راهنمای علمی دارو

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما تجویز شده است لذا از مصرف آن در موارد مشابه و یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری کنید.
راهنمایی های عمومی
قبل از مصرف این دارو، در موارد زیر با پزشك مشورت كنید: • درصورت داشتن حساسیت به این دارو، مواد دیگر مانند غذاها، مواد محافظ و رنگها. • در صورت شیردهی، بارداری و یا تصمیم به باردار شدن. • در صورت ابتلا به هر نوع بیماری به خصوص در افراد با سابقه مصرف الكل، اختلال كلیوی، سنگ كیسه صفرا، کتواسیدوز، التهاب پانکراس و بالا بودن سطح تری گلیسیرید خون. • در صورت مصرف فرآورده های حاوی الکل و یا هر نوع دارو به خصوص دیگوکسین، سیکلوسپورین و داروهای کاهنده قند خون (انسولین، تالبوتامید، گلی بوراید، گلی بنکلامید، گلی میپراید، گلی پزاید) و مکمل های دارویی.
مصرف در بارداری و شیردهی
مطالعات کافی در مورد مصرف سیتاگلیپتین در دوران بارداری و شیردهی انجام نشده است. در صورت لزوم مصرف آن در دوران بارداری و شیردهی فقط باید با نظر پزشك متخصص صورت گیرد.

هشدارها

• این دارو در دیابت نوع ۱ و دیابت كتواسیدوز مصرف نمی شود.
• در صورت احساس درد شدید در ناحیه شكم كه به سمت پشت منتشر می شود و می تواند همراه یا بدون تهوع باشد و واكنش های حساسیتی شدید فوراً مصرف دارو را قطع نمایید و به پزشك معالج خود اطلاع دهید.
• در ابتدای درمان با این دارو، بیمار باید از نظر علائم بروز كاهش قند خون تحت نظر باشد. تا مشخص شدن اثرات دارو ازانجام كارهایی از قبیل رانندگی كه نیاز به هوشیاری كامل و دید واضح دارند، خودداری نمایید تا زمانی كه از بی خطر بودن این فعالیت ها مطمئن شوید. علائم افت قند خون عبارتند از: سردرد، سرگیجه، ضعف، احساس گیجی و سر درگمی، بی قراری، گرسنگی، افزایش ضربان قلب، افزایش تعریق و لرزش.
• مصرف همزمان این دارو با داروهایی از جمله پروپرانولول، کارودیلول، سوتالول، کلونیدین و رزرپین موجب پوشیده شدن و عدم بروز علائم کاهش قند خون می شود. بهتر است مصرف این داروها در افراد دیابتی با احتیاط صورت گیرد.
• قبل از هر گونه عمل جراحی و شرایط استرس زا (تب، عفونت و جراحت)، پزشک معالج را از مصرف این دارو مطلع کنید.
• در طول مدت درمان با این دارو به كنترل دقیق غلظت قند خون، داشتن فعالیت منظم و رژیم غذایی مناسب برای اثربخشی بهتر آن توجه نمایید. همچنین سطح هموگلوبین A1C، گلوكز سرمی و عملكرد كلیوی را به صورت دوره ای بررسی نمایید.
• اثربخشی و ایمنی دارو در كودكان زیر ۱۸ سال به اثبات نرسیده است.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است باعث بروز بعضی عوارض ناخواسته نیز شود. اگرچه همه این عوارض در یک فرد دیده نمی شود در صورت بروز عوارض زیر با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.
عوارضی که در صورت بروز باید هر چه سریعتر به پزشک مراجعه کنید:
واکنش های شدید آلرژیک (کهیر، اختلال در تنفس، ادم صورت، لبها، زبان و حلق)، دل درد شدید ( احتمال بروز پانکراتیت)، کاهش دفع ادرار،تعریق، افزایش وزن، تنگی نفس، افت شدید قند خون، گلو درد، واکنش های شدید پوستی (تب، تورم صورت و زبان، سوزش چشم، درد پوست، راش پوستی و بروز برجستگی های پوستی قرمز رنگ).
عوارضی که در حین مصرف دارو بدن با آنها تطابق پیدا می کند ولی در صورت تداوم و یا تشدید نیاز به توجه پزشکی دارند:
آبریزش بینی، احتقان بینی، گلو درد، سردرد، کمر درد، التهاب و درد استخوان و مفصل، اسهال، یبوست، درد شکم، تهوع.

نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو توسط پزشک تعیین می گردد ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

دوز فراموش شده

در صورت فراموش كردن یك نوبت دارو به محض به یادآوردن بلافاصله آن را مصرف كنید ولی اگر تقریباً زمان نوبت بعدی فرا رسیده بود از مصرف آن صرف نظر كرده مطابق قبل دارو را مصرف كنید و از دو برابر كردن مقدار مصرفی دارو پرهیز نمایید.

مقدار و نحوه صحیح مصرف دارو

• این دارو را می توانید همراه یا بدون غذا مصرف نمایید.
• قرص را به طور كامل بلعیده و از جویدن، خرد كردن یا نصف كردن آن خودداری نمایید.

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

بزرگسالان:

مقدار ۱۰۰ میلی گرم در روز همراه یا بدون نیاز به انسولین مصرف می شود.

این دارو در بیماران با نارسایی كلیوی و افرادی كه انسولین یا داروهای تحریك كننده ترشح انسولین دریافت می كنند، نیاز به تنظیم دوز دارد.

قبل از مصرف این دارو در صورت داشتن سابقه حساسیت، هر نوع بیماری و مصرف هر نوع دارو با پزشک مشورت کنید.
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping