به وب سایت شرکت دارو سازی تهران شیمی خوش آمدید.
Wave Wave Wave

کوتریکسول ®

نام برند

کوتریموکسازول

نام ژنریک

سوسپانسیون (۴۰ + ۲۰۰) میلی گرم / ۵ میلی لیتر

شکل و دوز دارو

آنتی بیوتیک

کاربرد درمانی

راهنمای علمی دارو

این دارو جهت درمان بیماری فعلی شما تجویز شده، لذا از مصرف آن در موارد مشابه یا توصیه مصرف آن به دیگران خودداری کنید.
راهنمایی های عمومی
- دارو را همراه با یک لیوان آب مصرف کنید و طی درمان مایعات به میزان کافی بنوشید. - در صورت داشتن هرگونه حساسیت به دارو، غذا یا رنگ ها پزشک را مطلع سازید. - دوره درمان را کامل کنید و دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و در صورت فراموش کردن یک نوبت مصرف دارو، به محض بیاد آوردن آن را مصرف کنید ولی اگر تقریبا زمان مصرف نوبت بعد رسیده باشد، مقدار فراموش شده را مصرف نکنید و مقدار بعدی را نیز در برابر نکنید. - برای مصرف مقدار صحیح فرم سوسپانسیون خوراکی از پیمانه همراه دارو استفاده کنید. - در صورت ابتلا به کم خونی و دیگر مشکلات خونی، کمبود آنزیم G6PD، بیماری کبد و کلیه پزشک خود را مطلع کنید. - برای درمان کامل عفونت، حتی در صورت احساس بهبودی، دوره درمان را کامل کنید چون توقف مصرف ممکن است باعث بازگشت علائم بیماری شود.
مصرف در بارداری و شیردهی
مصرف این دارو در زنان باردار توصیه نمی شود چون ممکن است باعث بروز لب شکری و مشکلات استخوانی در نوزاد شود. این دارو در شیر مادر ترشح می شود و ممکن است باعث مشکلات کبدی شود لذا مصرف آن در مادران شیرده توصیه نمی شود.

هشدارها

– مصرف کوتریکسول در کودکان کمتر از ۲ ماه توصیه نمی شود
– در صورت بروز سرگیجه احتیاط کنید
– با توجه به افزایش حساسیت پوست به نور خورشید در اثر مصرف این دارو، ممکن است نور خورشید به مدت کوتاه نیز باعث خارش، جوش جلدی، قرمزی یا سوختگی شود، لذا از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و یا لامپ های خورشیدی بخصوص در ساعت های ۱۰ صبح تا ۳ بعداز ظهر اجتناب کنید.
– در صورت بروز حساسیت به نور، پزشک معالج را مطلع کنید.

عوارض جانبی

هر دارو به موازات اثرات مطلوب درمانی ممکن است دارای یکسری عوارض جانبی نیز باشد اگر چه تمامی این عوارض ممکن است در یک فرد بروز نکند ولی در صورت بروز هر یک از آنها با پزشک خود مشورت کنید.

نحوه صحیح مصرف دارو

مقدار مصرف هر دارو را پزشک تعیین می کند ولی مقدار مصرف معمول این دارو به شرح زیر است:

مقدار صحیح مصرف دارو

به عنوان ضد باکتری
الف) در بزرگسالان و کودکان با وزن بیشتر از ۴۰ کیلوگرم، ۸۰۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۱۶۰ میلی گرم تری متوپریم هر ۱۲ ساعت
ب) در نوزادان کمتر از ۲ ماه توصیه نمی شود.
ج) در نوزادان بیشتر از ۲ ماه و کودکان با وزن ۴۰ کیلوگرم و کمتر مقدار مصرف بر اساس وزن بدن محاسبه می شود. مقدار معمول، ۲۰ تا ۳۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۴ تا ۶ میلی گرم تری متوپریم به ازای هر کیلو گرم وزن بدن هر ۶ ساعت می باشد.
برای درمان PCP ) Pneumocystis carinii pneumonia)
در بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۲ ماه مقدار بر اساس وزن بدن محاسبه می شود. مقدار معمول ۱۸/۷۵ تا ۲۵ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۳/۷۵ تا ۵ میلی گرم تری متوپریم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن هر ۶ ساعت می باشد.
برای پیشگیری از PCP
مقدار کوتریموکسازول در بزرگسالان و نوجوانان ۸۰۰ میلی گرم سولفامتوکسازول و ۱۶۰ میلی گرم تری متوپریم یک بار در روز است و در نوزادان و کودکان با سن ۴ هفته و بیشتر مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می شود. لازم به ذکر است که در کلیه موارد، مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می شود.

در صورت لزوم استفاده از آنتی بیوتیک، دارو را در فواصل زمانی منظم مصرف کنید و دوره درمان را کامل کنید.
بعضی از آنتی‌بیوتیک‌ها با برخی مواد غذایی تداخل دارند و معمولاً بهتر است با شیر، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف نشوند. مصرف همزمان شیر با برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، اثرگذاری‌شان را کاهش مي‌دهد، بهتر است آنتی‌بیوتیک را همراه با آب فراوان و بعد از غذا مصرف کنید اما برخی از آنتی بیوتیک ها باید با معده خالی مصرف شوند تا اثرگذاری بیشتری داشته باشند. بهتر است قبل از مصرف هر نوع آنتی بیوتیکی در مورد نحوه صحیح مصرف آن با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.
Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping